اخبار

آشنایی با دانشگاه علم و صنعت ایران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

دانشگاه علم و صنعت ایران در زمینی به مساحت 420 هزار متر مربع در شمال شرقی شهر تهران واقع شده است.

هسته اولیه دانشگاه در سال 1308 با هدف ایجاد زمینه‌های لازم برای تحصیلات دوره عالی مهندسی در کشور، با نام هنرسرای عالی در خیابان 30تیر (قوام السلطنه سابق) تأسیس شد.

در ســال 1336 هنرسرای عــالی بــا تغییراتی بــه محل فعلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک سابق) انتقال یافت و به عنوان انستیتو تکنولوژیک تهران هنرسرای عالی فنی،‌ فعالیت خود را ادامه داد.

از سال 1341 بار دیگر این مؤسسه دستخوش تحولاتی گردید و به مکان جدید در نارمک (محل کنونی دانشگاه علم و صنعت ایران) انتقال یافت. از این زمان به بعد هدف اصلی در نظر گرفته شده برای آن تربیت دبیر فنی برای تأمین کادر هنرستان‌های صنعتی بود.

در سال 1351 هنرسرای عالی به دانشکده علم و صنعت ایران تغییرنام یافت و در نهایت پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 و با توجه به گسترش و تغییرات کیفی کارگاه‌های علمی و آموزشی، از سوی وزارت آموزش عالی به دانشگاه علم و صنعت ایران تبدیل شد.

 

دانشگاه علم و صنعت ایران در بیش از 32 گرایش در مقطع کارشناسی، 66 گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و 32گرایش در مقطع دکترا دانشجو می‌پذیرد. تعداد اعضای هیات علمی 374 نفرند که به تفکیک عبارتند از: 25 استاد، 84 دانشیار، 202 استادیار، 62مربی و یک مربی آموزشیار.

این دانشگاه دارای امکانات گسترده‌ای از قبیل: کتابخانه مرکزی و 17 کتابخانه اقماری مستقر در دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی، مرکز انتشارات، مرکز کامپیوتر، مرکز فناوری اطلاعات، کارگاه‌های صنعتی، آزمایشگاه‌های متعدد و مجهز آموزشی و پژوهشی و تخصصی و 10 مرکز تحقیقاتی می‌باشد.

عناوین این مراکز عبارتند از: مرکز تحقیقات سیمان، پژوهشکده سبز، پژوهشکده الکترونیک، مرکز تحقیقات مکانیک خودرو، موسسه کامپوزیت، مرکز تحقیقات مواد نسوز، آلومینیوم و ریخته‌گری، مرکز تحقیقات معماری و شهرسازی، مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات(IT )، مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)، مرکز تحقیقات ژئوتکنیک و مرکز آموزش الکترونیکی (مجازی ). مرکز اخیر از بهمن 1383 در سه رشته مهندسی کامپیوتر - نرم افزار، مهندسی فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر دانشجو پذیرفته است.

پژوهشکده سبز

در دانشگاه علم و صنعت ایران علاوه بر وجود سه گروه مستقل آموزشی، فرهنگ و معارف اسلامی، زبان‌های خارجی و تربیت بدنی، سه واحد اقماری در اراک، بهشهر و نور، همچنین طرح توسعه دانشگاه در دماوند باپذیرش دانشجو در سه رشته مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی به صورت فراگیر در دست ساخت و گسترش می‌باشد.

13 دانشکده دانشگاه علم و صنعت ایــران:

 • دانشکده مهندسی برق
 • دانشکده مهندسی راه‌آهن
 • دانشکده مهندسی خودرو
 • دانشکده ریاضی
 • دانشکده مهندسی شیمی
 • دانشکده شیمی
 • دانشکده مهندسی صنایع
 • دانشکده مهندسی عمران
 • دانشکده مهندسی مواد و متالورژی
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده مهندسی کامپیوتر
 • دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی
 • دانشکده فیزیک

تمامی این 13دانشکده در سه مقطع کارشناسی،‌کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی هفت هزار و ده دانشجو (به انضمام واحدهای اقماری) به صورت حضوری و 448 دانشجو به شکل مجازی، در مقطع کارشناسی ارشد 3272 دانشجو و در مقطع دکتری 469 دانشجو مشغول به تحصیل می‌باشند.

 

https://www.hamshahrionline.ir/news/69785/آشنایی-با-دانشگاه-علم-و-صنعت-ایران

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
کانون دانش‌آموختگان دانشکده‌‌ی عمران دانشگاه علم و صنعت ایران در روز 30 خرداد سال 1397 با برگزاری انتخابات هیئت مدیره رسمیت یافت.

با ما همراه باشید ...

کانون دانش آموختگان در این زمان در خدمت شما عزیزان می باشد.

شنبه تا چهارشنبه : 9 صبح تا 5 عصر

پنج شنبه و جمعه : روزهای تعطیل

موقعیت : تهران، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده‌ی عمران، ساختمان شماره 1، کانون دانش‌آموختگان عمران علم و صنعت